Klas Diş Kliniği

Çapraşık Diş Tedavisi

Çapraşık diş tedavisi yani ortodonti, ağız içi diş yapısında meydana gelen anomalileri tedavi etmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu uygulamalar her yaşta yapılabilir. Uzun süreli bir tedavi olduğu için çapraşık diş tedavilerinde hekim takibi önemlidir.

Klas Diş, çapraşık dişlerin tedavisinden önce dişlerde yaşanan tüm sorunları tedavi eder ardından ortodontik uygulamaya geçerek yaklaşık8 ayla 2 yıl arasında değişen bu süreçte hastalarının yanında olur. Çapraşık diş sorununda tel tedavisi uygulandıktan sonra beli bir süre de pekiştirici tedaviler hekimin tercihine göre uygulanabilir.

Çapraşık diş tedavileri ortodonti diş teli, lingual ortodonti ve invisalign yani telsiz ortodonti olarak şeklinde uygulanabilir.

Çapraşık Diş Tedavisi

Günümüzde birçok insanın ortak sorunu olan çapraşık dişler teknolojinin ilerlemesi sayesinde çok kolay bir şekilde tedavi edilebilir. Diş diziliminde meydana gelen çapraşıklık sorunu yemek yeme, konuşma ve ısırma durumlarında kişiyi rahatsız eder. Bunun yanı sıra sosyal ortamlardan uzak durmasına neden olur ve özgüven eksikliği oluşturur. Estetik gülüş tasarımına sahip olmak ve akıcı bir şekilde konuşmak için çapraşık diş tedavisi gereklidir. Dişlerde oluşan şekil bozukluklarını temel nedeni genetiktir.

Ailesinde çapraşık diş sorunu olan kişilerin dişleri genellikle düzgün değildir. 

Süt dişlerinin vaktinden erken çekilmesi, ağızdan nefes almak, parmak emmek ve bebeklik döneminde uzun süre emzik kullanmak gibi nedenler de bu durumun sebebi olabilir. 

Çapraşık Diş Tedavisi Yöntemleri

Ortodonti ve kaplama yöntemleri en başarılı çapraşık diş tedavisi uygulamalarıdır. Ortodonti tedavisi uzun süren ve kalıcı sonuçları olan bir işlemdir. Kemik gelişimini tamamlayan herkese uygulanabilir. Çarpıklık derecesi fazla olan, damak darlığı olan ve iş fazlalığı olan kişiler için en uygun tedavi yöntemidir. Bu yöntem sayesinde kişi doğal dişlerini ömür boyu estetik bir dizilim ile kullanabilir. Hastanın ağız yapısının elverişli olması ile ortodontist uzmanları tarafından bu teknik kullanılır. Yoğun çalışma temposu olan, dişlerdeki çarpıklık derecesi az olan ve ortodonti için uygun olmayan kişiler için kaplama yöntemleri tercih edilir.

Bu işlem için kişinin doğal dişleri bir miktar küçültülür. Seçilen kaplama malzemesi ile ağız ölçüsüne uygun yapraklar hazırlanır. Yapraklar özel yapıştırıcı ile diş üzerine yapıştırılır.

Dişlerde Neden Çapraşıklık Meydana Gelir?

Damar boyutunun dar olmasına bağlı olarak dişlerin sığmaması nedeni ile üst üste binmesi, çocukluk döneminde ağız ve diş hijyenine yeterli özenin gösterilmemesi sonucunda süt dişlerinin 4 yaş gibi erken bir dönemde kaybedilmesi ve genetik faktörler neticesinde diş diziliminde çarpıklık oluşabilir. Çok ciddi vakalarda konuşma ve yeme bozukluğuna neden olabilir. Ayrıca çapraşık diş tedavisi uygulanmasının en önemli nedeni estetik kaygıdır. İnsanlar günümüzde dış görünüşe büyük önem verirler. Bu nedenle diş diziliminde meydana gelen sorunlar giderilir. Erken yaştaki kişilerde de bu sorun ciddi özgüven eksikliğine neden olur. 

Çapraşık Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kullanılan tedavi tekniğine göre anestezi yöntemi uygulanır. Ortodonti tekniği kullanılacaksa anestezi işlemine gerek yoktur. Dişler üzerine braketler yerleştirilir. Braketler arasından geçirilen tel yardımı ile dişlerin istenildiği formda hareketi sağlanır ve sorun giderilir. Uzun sürede kalıcı sonuçlar veren çok gücenilir çapraşık diş tedavisi yöntemidir. Bu teknik genellikle genç hastalarda uygulanır. Kaplama tedavisi lokal anestezi ile uygulanır. Ağız içi temizlenir. Diş çürükleri ve enfeksiyonları giderilir. Dişler belirli oranda küçültülür ve üzerine kaplama malzemesi yapıştırılır. Kaplama için kullanılan malzemenin türü çok önemlidir. Estetik kaygı ön planda olan hastalarda zirkonyum ya da porselen kaplama tavsiye edilir. Bu malzemenin estetik yansıması çok başarılıdır.

Çapraşık Diş Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dikkat edilmesi gereken çapraşık diş tedavisi sonrasında bazı hususlar vardır. Kaplama tedavisi sonrasında sert ve kabuklu yiyecekler diş ile ısırılmamalıdır. Ağız temizliğine gerekli özen gösterilmeli ve düzenli diş fırçalama alışkanlığı devam etmelidir. Kaplama malzemelerinin rengi değişmez ve içeceklerden etkilenmezler. Ancak altta kişinin kendi doğal dişleri bulunduğu için bu dişlerin korunması gerekir. Asitli içecekler tüketilmemelidir. Tedavi sonrasında düzenli doktor kontrolüne gidilmelidir. Diş yüzeyinde hafif dereceli çatlamalar meydana gelirse hemen hekime danışılmalıdır. Ortodonti tedavi sonrasında doktorun önerdiği gece plağı düzenli kullanılmalıdır. Aksi halde dişlerin hareketi engellenemez ve tedavi başarısız olur. 

Çapraşık Diş Tedavisi Fiyatları

Tedavi fiyatları sabit tutarlar değildir. Diş kliniklerinde kullanılan malzemelerin türü, kalitesi, hekimlerin branşı, uzmanlıkları ve kliniğin bulunduğu konum gibi nedenlerden dolayı fiyatlar hastaya özel olarak hesaplanır. Bu nedenle net fiyat bilgisi almak için birebir görüşmek her zaman daha avantajlıdır. Ayrıca çapraşık diş tedavisi fiyatlarımızı belirlemeden önce hastalarımıza ön muayene hizmeti sunuyoruz. Bu aşamada röntgen çekimi ve fiziki analiz yapıyoruz. Çapraşıklığın derecesi ve istenilen estetik görüntünün yakalanması için gerekli olan tedavi türlerini ve süresini tespit ediyoruz. Hastalarımızın hayalindeki diş dizilimine en uygun fiyatlarda kaliteli bir şekilde sahip olması için kliniğimizde bulunan tüm imkânlarımızı sunuyoruz. 
 

Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım