Klas Diş Kliniği

Hizmetlerimiz

Gece Plağı

Gece plağı, geceler diş sıkma ve diş gıcırdatma sorunları yaşayan hastaların tedavisinde kullanılan bir plaktır. Diş hekimlerimiz tarafından diş yapınıza özel olarak hazırlanan plak, yaşanan soruna özel olarak alt veya üst çeneye uygulanabilir.

Diş sıkma ve gıcırdatma bozuk diş yapısından, stresten kaynaklanabilir. Bu sorun yaptığı çene ağrısının yanında diş kırılması, diş yıpranması diş eti çekilmesi gibi büyüyen sorunlara yol açabilir. Gece plağı, hastanın gece yatmadan önce dişlerine takılarak dişlerin birbirine temasını keserek sorunları ortadan kaldırır.

Gece Plağı

Uyku sırasında çene sıkma gibi problemlerin engellenebilmesi için geliştirilen ürüne gece plağı denir. Yoğun stres ve baskı altında olan kişiler gece uyku sırasında farkında olmadan çene sıkma ve diş gıcırdatma gibi durumları yaşarlar. Çene sıkma sonucunda dişlerde zaman içerisinde aşınma ve kırılmalar meydana gelir. Çene kemiğinin uzun süreli sıkılması sonucunda baş ağrısı gelişir. İnsanlar her gün baş ağrısı ile uyanırlar. Plaklar her bireye özel olarak üretilir. Bu nedenle kişiselleştirilmiş tedavi içerisine dâhil edilirler. Halk arasında diş koruyucu olarak bilinirler. 

Gece Plağı Kullanımı

Plak kullanmak istemeyen kişiler ilk olarak uzman diş hekimine gitmelidir. Uygulanan fiziki tedavi sırasında diş uçlarında aşınma ve kırıklar aranır. Ayrıca gece plağı gün içerisinde en fazla 12 saat kullanılmalıdır. En az 4 saat kullanılmalıdır. Diş hekimi plağı teslim ederken bu bilgileri sizlere verir.  Uykuya yatmadan hemen önce takılır uyandıktan sonra çıkartılır. Plak kullanımından tam performans elde edebilmek için doktorun tavsiyelerine uyum sağlamalısınız. Plak ilk kullanımda sorun yaratabilir. Bir hafta kullanılmasına rağmen hala sorun yaratan plak modelleri revize edilmelidir. Revizyon işlemi sonrasında sorunsuz bir şekilde kullanılır. Zaman içerisinde kemik gelişimine bağlı olarak ölçüsünde değişme olabilir. 

Gece Plağını Kimler Kullanılır?

Dişleri sıcak yiyecek ve içeceklere göre hassasiyet gösteren kişiler, gıcırdatma nedeni ile diş formunda bozulmalar meydana gelenler, stres altında olan ve zor bir iş hayatı olanlar, ortodonti tedavisi görenler ve tedavisi sonlananlar gece plağı kullanmak zorunda olan kişilerdir. Diş hekimi çene kalıbını çıkartılır. Çıkarttığı bu kalıp şekline göre plak yapılır. Diş sağlığı ömür boyu kaliteli bir yaşam sürebilmek için önemli bir durumdur. Diş gıcırdatma genellikle stres altında olan kişilerin yaşadığı bir durumdur. Ancak dişlere büyük oranda zarar veren bir durumdur.

Bunun yanı sıra uzun süren tel tedavisinin sonuçlarının kalıcı olması için plak mutlaka kullanılmalıdır. Tel çıkartıldıktan sonra dişler tekrar hareket ederek eski konumlarına geri dönebilirler. Bu durumun yaşanmaması için geceleri mutlaka korunmalıdır. 

Gece Plağı Bakımı

Plağı takmadan önce dişler fırçalanır. Temiz diş üzerine plak takılmalıdır. Kullanmaya başladıktan sonra plak ağız içerisinde iken kesinlikle bir şey yiyip içilmemelidir. Diş üzerinde bir bariyer oluşturduğu için tam olarak ısırma fonksiyonu yapılamaz. Plak materyalleri çok dayanıklı malzemelerden oluşmaz. Bu nedenle ısırma sırasında kırılabilir. Çıkardıktan sonra doktorunuzun verdiği saklama kabı içerisinde tutmalısınız. Ağızdan çıkardıktan sonra diş fırçası yardımı ile yıkanmalı ve temizlenmelidir. Temiz bir şekilde saklanması ağız sağlığı açısından önemlidir. Bu nedenle plak takmadan önce ve çıkardıktan sonra detaylı bir şekilde temizlenmelidir. Doktorunuz gece plağı  temizleme ve bakımı  ile ilgili size tavsiyelerde bulunacaktır. 

Gece Plağı Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde gece plağı, kişiye özel olarak üretilen bir üründür. Ağız içi ölçüsü alınarak kişinin ağız yapısı ile uyumlu kalıp hazırlanmalıdır. Kalıp alma işlemi uzman diş hekimi tarafından geçekleştirilir. Hastanın ağız içerisine tam oturmayan plaklar beklenen avantajları sağlamazlar. Bu nedenle en hassas nokta doğru ölçünün alınmasıdır. Plak malzemesi mutlaka kaliteli olmalıdır. Çok güçlü diş gıcırdatma sorunu olan hastalarda plak kırılabilir. Çene sıkma zaman içerisinde çene formunun kaybolmasına ve konuşma bozukluklarına kadar gidebilen durumlardır. Bu nedenle erken dönemde müdahale edilmesi gerekir. Kaliteli malzemeden üretilen plaklar uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılır. Klinik seçimi yaparken insan sağlığını ön planda tutan klinikleri tercih etmelisiniz.

Gece Plağı Fiyatları

Plak fiyatları belirlenirken bazı kriterler göz önüne alınır. Malzeme kalitesi, işlemi yapan hekimin tedavi ücretleri, kliniğin bulunduğu konum ve kliniklerin kendi fiyat politikasına göre değişiklik gösterir. Diş gıcırdatma sonucunda dişlerde meydana gelen zararın tedavi edilmesi çok maliyetlidir. Ayrıca gece plağı fiyatları ile karşılaştırıldığında plak kullanımı daha avantajlıdır. Bu nedenle çene sıkma gibi sorunu olan kişiler diş hekimleri ile görüşerek plak almalıdırlar. Kliniğimize diş gıcırdatma şikâyeti ile gelen hastalarımızı ilk önce değerlendiriyoruz.

Çene sıkma nedenlerini testi ediyoruz. Plak temini yanı sıra altta yatan rahatsızlıkların yok edilmesi ve kalıcı tedavi sunmak için ana nedenin yok edilmesi gerekir. Klas diş polikliniği olarak hastalarımızın kaliteli ve sağlıklı bir ağız yapısına kavuşmak için gereken tedavi hizmetlerini sunuyoruz.
 

Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım